.

  Maserati -

  Itaalia lugu või Itaalia mark? Globaalne ikoon

  Elegants, stiil, sportlikkus ja võimsus koos pika ja hiilgava ajalooga

  Kui vennad Maseratid avasid 1914. aastal Itaalias Bologna südames Officine Alfieri Maserati, polnud neil aimugi, millist mõju nad kogu maailmale avaldavad.

  Alfieri, Ettore, Ernesto ja Bindo: neli venda, keda ühendas kompromissitu kirg autode ja mootorite vastu.
  Nende visioonist, entusiasmist ja oskustest said tulevase globaalse brändi nurgakivid. Brändi, mis muutus oivaliste autode sümboliks.

  See on Maserati lugu. 

  Maserati on uhke oma pika ja hiilgava ajaloo üle


  Officine Alfieri Maserati asutati 1914. aasta 1. detsebril Itaalias Bolognas. Sellest ajast alates on Maserati järjepidevalt mänginud sportautode arengus ja kultuuris olulist rolli. Enam kui sajandipikkune tegutsemine on toonud hiilgavaid saavutusi nii tavateedel kui ka autospordis, kuid samuti raskemaid aegu, mis on aidanud kujundada ettevõtte iseloomu ja isikupära.

  Maserati lugu hõlmab siiski enamat kui hiilgavad saavutused autospordis ja suurepärased tänavaautod. Ettevõte on aastate jooksul tööstuslikus mõttes palju arenenud. Maserati ajaloos on üks olulisemiad samme kolimine Bolognast praegusesse asukohta Viale Ciro Menottisse Modenas 1940. aastal.

  Maserati tänane ülemaailmne haare saab alguse sealsest peakorterist.

  Täna on Maserati globaalne bränd, mis tegutseb enam kui 70 turul. Maseratil on oma autodes õnnestunud unikaalsel moel ühendada rikkalik pärand ja innovatsioon, minevik ja tulevik, mälestused ja visioon. Maserati süda võib pärineda Itaalia ajaloost, kuid tema pilk on kindlalt suunatud tulevikku.

  Täna peegeldub uhkus väärtustes, mis defineerivad Maserati olemuse. Siin leheküljel on teil võimalus kogeda Maserati põnevat ajalugu, tutvuda inimeste, autode ja saavutustega, mis on selle margi kuulsaks teinud. 

  Kolmikhark

  Kolmikhark: müüdi sümbol. Embleem, mida on kasutatud kõikidel Maserati võidusõiduautodel läbi ajaloo, on jäänud samaks margi, tema olemuse, tehnoloogia ja võimsuse arenedes, saates Maserati autosid nende võitudel ja edus.
  Kuju, mis on Maserati jaoks sedavõrd tähtis, on enda võimuses hoidnud Piazza Maggiore väljakut Bolognas alates kuueteistkümnendast sajandist. Just nimelt Neptuni basseinist inspireerituna sündis Maserati Kolmikhargi embleem, mis sümboliseerib nii Bolognat kui ka Maseratit kui autotootjat.  

  Orienteerivalt 1920. aastal tekkis Maseratil vajadus embleemi järgi, mis tagaks, et esitletav uus auto paistaks paremini teiste hulgast silma. Nii otsustati, et selle disainib Mario Maserati, andekas kunstnik ja ainus Maserati vendadest, kelle kinnisideeks polnud mootorid. Mario sai inspiratsiooni Piazza Maggiore'il asuvalt Neptuni kujult, kelle kolmikhark sümboliseeris võimu ja jõudu. Ettevõtte embleemil kaasnevad kolmikhargiga sinine ja punane värv - need on Bologna linna vapi värvid, kus Officine Maserati toona asus. Brändi lahutamatu osana rõhutab Kolmikhark Maserati autode eksklusiivsust ja nende identiteeti elegantsi, luksuse ja sportautoliku võimekuse meistrieostena. 

  Ärata Oma Hing

   

  Kolmikhark on aegade algusest peale olnud vapruse ja jõu sümbol. Tema algne päritolu on vajunud unustuse hõlma, kuid tema mõju on jäänud endiseks. 


  Esivõre

   

  Igal Maseratil on olnud väge erilise tähendusega elegantne ja isikupärane radiaatorivõre.
  Alates 1930. aastate keskpaigast hakkas esivõre muutuma veelgi isikupärasemaks. Maserati 6CM oli esimene mudel, millel kasutati uut kroomkattega ja ümarat, eriti kurvikat esivõret. Sarnase kujuga võre oli ka Maserati 8CTF-l ja 4CLT-l, autodel, millest sai margi võidusõiduajaloo oluline osa.
  Maserati Tipo 26 esivõrel oli kroomviimistlus, mis muutis auto esiosa väärikamaks ja lisas sportlikku elegantsi. Aastate jooksul katsetati veel mitmesuguste lahendustega: Maserati 8CM tutvustas musta võret, mille kroomserv eristas seda kerevärvist, andes disainile sügavust ja muutis disaini veelgi originaalsemaks. 

  Võidusõiduautode esivõrede arenedes pööras Maserati suurt tähelepanu ka oma tänavasõiduautode disainile. Üheks näiteks on hilistest neljakümnendatest pärinev Maserati A6, mille omapärane kroomvõre tagas eriti muljet avaldava esiosa. Mõnel versioonil, näiteks A6G/2000-l, paiknes esivõre keskel ka kroomviimistlusega Kolmikhark. 

  Aastate jooksul autode võimsus kasvas ja insenerid vajasid mootorite jahutuseks paremaid lahendusi.
  1960. ja 1970. aastatel muutusid autod voolujoonelisemaks ja esivõred erinesid mudeliti väga palju. Näiteks oli Ghibli esivõre serv kroomkattega ja selle keskel asus Kolmikhark, samas Indil puudus radiaatorivõre üldse, selle asemel jahtutasid mootorit mitu muud õhuvõtuava, mis asusid esiosa all.

  Esivõre areng jätkus 1980. aastatel, kui nurgelised autod said lihtsamad, kuid efektsed lahendused – näiteks Maserati Biturbo.
  Tänaseks on disain jõudnud Maserati GranTurismol nähtava lahenduseni, mille esivõre mustal taustal asub uhke kroomitud Kolmikhark. Täpselt nagu ka uuel Maserati Ghiblil ja Maserati Quattroportel, mille väljendusrikkad esivõred räägivad väljapeetud ja sportlikust iseloomust. 


  Disaini areng

   

  Maserati on oma autode disaini arendades suunanud autotööstuse moodi – valmistanud unikaalselt elegantseid, kuid samas sportlikke, alati väga isikupäraseid ja erilisi autosid. Alates esimeste autode ümaratest, voolavatest ja lopsakatest detailidest kuni tänaste suuremate ja voolujoonelisemate autodeni.

  1960. aastatel jõudis Maseratide disain täiusliku puhaste joonte ning ümarate pindade sümbioosini, see oli unikaalne stiil, mis on siiani äratuntav kogu maailmas. 1970. aastate disain oli nurgelisem, sest tehnoloogia areng viis uute aerodünaamiliste võteteni, sirgete joonte ja teravate servadeni ja arenes 1980. ja 1990. aastatel täisnurkadeni, mis omakorda andsid teed tänasele voolujoonelisusele – ümaramatele, kuid ikka väga efektsete ja pilkupüüdvatele joontele.
  Aastate jooksul on Maserati koostööd teinud paljude tunnustatud inseneride ja disaineritega nagu näiteks Giugiaro, Zagato, Ramaciotti ja Pininfarina. Maserati ja Pininfarina viljakas koostöös on sündinud mõned läbi aegade kõige populaarsemad kujustusvõtted ja ideeautod, teiste hulgas Birdcage 75th, mida on nimetatud viimase aja kõige tähelepanuväärsemaks Maseratiks.